X
تاریخ انتشار: شنبه 12 بهمن 1392
کارگاه پیشگیری از مرگ مادران در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

  کارگاه پیشگیری از مرگ مادران در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

امتیاز: Article Rating
کارگاه پیشگیری از مرگ مادران با حضور سرپرست دانشگاه، معاونین درمان، بهداشتی و آموزشی دانشگاه و همچنین مدیران شبکه های بهداشت و درمان سطح استان، روسای بیمارستان های دولتی و خصوصی، پزشکان، کارشناسان و ماماها در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد.
به گزارش خبرنگار وب دا، در ابتدای این کارگاه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اهمیت والای مادران در دین مبین اسلام اظهار داشت: زنان و بانوان از اركان اساسي جامعه هستند و عالي ترين نقش سازنده را دارند که در دين مبين اسلام به جايگاه و شخصيت زن توجه زيادي شده است و نقش زن در اسلام صرفا مديريت خانواده نبوده و پهنه شخصيت او در حوزه گسترده‌تري قرار دارد.
دکتر علی دلپیشه ضمن اشاره به این که شاخص سلامت مادران باردار و کودکان در جهان به عنوان یک موضوع پر اهمیت و اساسی شناخته شده است، خاطر نشان کرد: شاخص های مختلفی برای ارزیابی وضعیت اقتصادی و اجتماعی در جهان مطرح است که می توان از این شاخص ها به میزان مرگ و میر کودکان و مادران باردار اشاره کرد. سلامت و میزان مرگ و میر کودکان و مادران شاخص هایی هستند که کل وضعیت اقتصادی و اجتماعی هر کشور و جامعه ای را با آنان می سنجند بنابراین هر کشوری که در دنیا آمار کمتری در میزان مرگ و میر کودکان و مادران داشته باشد، می توان گفت در این راستا مناسب و مسئولانه عمل نموده است.
وی ابراز نمود: بررسی آمارهای کشورهای مختلف و آمارهایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر می گردد، این واقعیت را نشان می دهد که کشورهای جهان در رابطه با مرگ و میر کودکان و مادران باردار، آمارهای مختلفی وجود دارد. کشورمان در میان این آمارها میزان متوسطی دارد هرچند که این آمارها به موقعیت جغرافیایی و شرایط محیطی حاکم بر مناطق در کشور بستگی دارد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان این که در سال های گذشته اقدامات خوبی در زمینه حفظ سلامت مادران باردار و ارائه خدمت به این قشر انجام شده و گام های ارزشمندی در این حوزه برداشته شده است، اضافه نمود: قطعاً راه درازی در پیش داریم و با الگوهای جهانی فاصله داریم و انکار این موضوع هیچ کمکی به آن نخواهد نمود. چرا که در کشور استان هایی که از شرایط مناسب از جمله شرایط اقتصادی مناسب، توسعه امکانات بهداشتی و درمانی دسترسی به قشر مادران باردار به این خدمات و همچنین راه های ارتباطی و وضعیت برخورداری مناطق از توسعه یافتگی نقش عمده و بسیار تعیین کننده ای در سلامت مادران و کودکان خواهد داشت.
وی در ادامه این مبحث اضافه نمود: در برخی نقاط هم مشکل دسترسی و عدم وجود راه های ارتباطی برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی می تواند میزان خدمات دهی و کنترل و نظارت بر شاخص های مهم را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما در این شرایط هم باید رسالت و وظیفه خود را به معنای واقعی به منصه ظهور برسانیم و مشکلات این عرصه را با اهتمام و جدیت مرتفع سازیم.
دکتر دلپیشه تاکید داشت: با توجه به این که دانشگاه علوم پزشکی به لحاظ اعتباری و بودجه مشکلات و موانعی را پیش روی خود می بیند، اما باید به گونه ای عمل کنیم که شاخص هایی همانند مرگ و میر کودکان و مادران باردار تحت تاثیر این عوامل قرار نگیرد چرا که آسیب های جدی و جبران ناپذیری را متحمل خواهیم شد.
وی ضمن تقدیر از بانیان و برگزار کنندگان جلسه کمیته مربوط به سلامت مادران و کودکان یادآوری کرد: باید در این گونه جلسات مشکلات و ضعف های خود را شناسایی کرده و نسبت به رفع آنان اقدام نماییم و راهکارهای مطلوب را برای شرایط خاص به کار گیریم. لذا این جلسات و تعدد و تکثر آن می تواند آثار مثبت و سازنده ای داشته باشد و خدمت رسانی به قشر مادران و کودکان را به گونه ای مطلوب هدفمند نماید.
در ادامه نیز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به پر اهمیت بودن برگزاری جلسات مرتبط با سلامت مادران باردار اظهار نمود:موضوع رسیدگی و توجه به مادران باردار از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه ما را به اهداف خود در زمینه سلامت نزدیک تر می کند و می توانیم خدمات را به این قشر را با تلاش و جدیت ارائه کنیم تا در آینده کودکان سالمی در این دیار داشته باشیم.
دکتر راضی ناصری فر با اشاره به این که پیگیری موضوعات مرتبط با مادران باردار نباید به فقط به جلسات ختم نگردد، تاکید نمود: باید در این گونه جلسات نقاط ضعف و نواقص را مطرح کنیم و راه حل ها را به مرتبطان با امر سلامت مادران منتقل کنیم چرا که می تواند به تحقق اهداف این حوزه کمک کند.
وی نقش پررنگ کمیته سلامت مادران باردار را از عوامل ارتقاء سلامت این قشر عنوان کرد و بیان داشت: کمیته سلامت مادران باردار و تلاش در راستای ریشه کن کردن میزان مرگ و میر مادران باردار از اقداماتی است که می توان از قابلیت های آن و توانمندی های افراد شرکت کننده در راستای تحقق اهداف مربوطه استفاده نمود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام هدف از تشکیل جلسات مربوط به سلامت مادران باردار را تلاش برای ارتقائ دانش کارشناسان و دست اندرکاران مرتبط با خدمات دهی به این قشر عنوان کرد و گفت: تشکیل این گونه جلسات با درونمایه های آموزشی و پیشگیرانه همراه است و هدف ما نیز بررسی مشکلات و موانع فراروی خدمت رسانی به این قشر می باشد تا بدین وسیله از وقوع مشکلات و آسیب های احتمالی در این حوزه پیشگیری و جلوگیری کنیم.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز به عنوان دیگر سخنران این جلسه با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی ایلام با نگرش به اهداف سلامت مادران و کودکان تحت عنوان سلامت خانواده و برنامه های اجرایی راه را برای خدمت دهی بهتر و مناسب تر به این قشر آسان تر نموده خاطر نشان کرد: یکی از شاخص‌های مهم و اصلی توسعه‌یافتگی در سطح بین‌المللی، بهبود شاخص‌های سلامت از جمله وضعیت میزان مرگ و میر کودکان و مادران است که در کشور برای ارتقاء این شاخص برنامه های خوب و قابل توجهی در سطح وزارت بهداشت و درمان به دانشگاه های علوم پزشکی ارائه گردیده و می توان با تحقق این برنامه ها میزان سلامت مادران را ارتقائ بخشید.
دکتر رضا ولی زاده در ادامه اظهار نمود: ظرفیت‌های موجود تائید کننده این حقیقت است که قابلیت پیشگیری از مرگ‌های کودکان و مادران باردار در استان وجود دارد و ما با استفاده از این ظرفیت ها و توانمندی هایی که در اختیار داریم، می توانیم در این راستا به دستاوردهای قابل توجهی دست یابیم و اهداف این مسئله را محقق سازیم.
وی در ادامه سخنان خود شناسایی و آموزش مادران باردار پرخطر و تشکیل پرونده ضمن معرفی آنان به مرکز بهداشت از جمله فعالیت‌های شاخص در عرصه سلامت مادران در مناطق شهری و روستایی استان می باشد که باید نگاه ویژه ای به آن معطوف شود
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینكه بهبود وضعیت سلامت مادران یكی از پیش نیازهای توسعه جوامع است افزود: یکی از اولویتهای ما در حوزه سلامت، ارائه خدمات درمانی مناسب و رسیدگی سریع به مادران باردار در معرض خطر می باشد و همچنین باید بدانیم که مهمترین اقدامی که در جهت کاهش مرگ مادران باید مد نظر قرار گیرد، آموزش دستیاران، پزشکان عمومی و ماماها، افزایش سطح مراقبت از مادران از زمان بارداری تا زایمان است.
در ادامه این جلسه دیگر سخنرانان به ارائه مباحث تخصصی حوزه خود پرداختند و راهکارهای ارتقاء سطح خدمات به قشر مادران باردار و تحقق برنامه های سلامت آنان مورد بحث و بررسی حاضران قرار گرفت.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • کارگاه پیشگیری از مرگ مادران در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
ثبت امتیاز